Fitosauna – zwana także fitobeczką, to nowość coraz częściej pojawiająca się w domach. Stanowi ona doskonałą alternatywę dla sauny tradycyjnej, a pod wieloma względami jest nawet od niej lepsza! Pozwala czerpać korzyści zdrowotne wynikające ze stosowania pary i wyższej temperatury, a jednocześnie jest kompaktowa i przenośna. Czym więc jest fitosauna, jak działa i jakie plusy płyną z jej użytkowania?
Czym jest fitosauna?
Fitosauna to jednoosobowa kabina kształtem najczęściej przypominająca beczkę (stąd też jej alternatywna nazwa – fitobeczka). Wykonana z selekcjonowanego drewna charakteryzuje się niedużym, kompaktowym rozmiarem. W przeciwieństwie do zwykłej sauny temperatura pary w fitobeczce nie przekracza 60 stopni Celsjusza. Urządzenie ogrzewane jest generatorem pary.
Nasz wysokiej jakości produkt stworzony jest z selekcjonowanego drewna lipowego. W zestawie znajduje się generator pary 2000 w o pojemności 4,2 l.
Fitobeczkę możemy otwierać i zamykać od zewnątrz, a jej wnętrze zajmuje siedzisko o regulowanej wysokości. Kiedy więc korzystamy z sauny, mamy ciało zamknięte w beczce, a głowa wystaje na zewnątrz.
Jak działa fitosauna?
Działanie fitosauny jest niezwykle proste. Para, która tworzona jest przez generator pary, tłoczona jest do wnętrza beczki. Podczas tego procesu przechodzi ona przez pojemnik, który możemy wypełnić ziołami albo nasączyć znajdujący się w nim kawałek drewna olejkami eterycznymi.
Wyjątkowa konstrukcja urządzenia sprawia, że para cyrkuluje w jej wnętrzu, intensyfikując pozytywne doznania.
Czy fitosauna wymaga dodatkowych przyłączy?
Fitosauna nie wymaga dodatkowych przyłączy, a do jej eksploatacji nie jest potrzebna instalacja kanalizacyjna. By korzystać z fitosauny, wymagane jest jedynie podłączenie do standardowego gniazdka zasilania.
Jak korzystanie z fitosauny wpływa na zdrowie?
Już po pierwszym zabiegu użytkownicy fitosauny odczuwają jej dobroczynne oddziaływanie na zdrowie. Regularne sesje w fitobeczce poprawiają zarówno samopoczucie psychiczne, jak też wpływają pozytywnie na ciało. Do najważniejszych właściwości leczniczych fitosauny można zaliczyć:
- usuwanie zanieczyszczeń i toksyn z organizmu, które zostają wydalone z ciała poprzez skórę. Dzieje się to wyniku aktywnego pocenia indukowanego przez nasyconą leczniczymi substancjami parę;
- stymulację pracy narządów wewnętrznych, normalizację przemiany materii, a także intensyfikację procesów odmładzania skóry;
- ciepło i subtelny masaż parowy powodują rozluźnienie mięśni i pozbycie się syndromu ciągłego zmęczenia;
- zabieg powoduje spowolnienie gromadzenia i odkładania się tłuszczu, jak również intensyfikuje proces zużywania zgromadzonej tkanki tłuszczowej;
- sesja doskonale przygotowuje skórę do kolejnych zabiegów kosmetycznych, dzięki czemu dużo lepiej wchłania ona nakładane na nią preparaty;
- sesja w beczce zmniejsza stres, wycisza, uspokaja, jak również wzmacnia system nerwowy;
- regularne zabiegi mogą stanowić pomoc w leczeniu i wzmacnianiu układu sercowo-naczyniowego;
- fitosauna powoduje zwiększenie odporności organizmu.
Jakie są zalety fitosauny w porównaniu do sauny tradycyjnej?
Z dobrodziejstw fitosauny mogą korzystać osoby młode, jak i starsze. Z uwagi na to, że temperatury w niej osiągane są niższe niż w saunie tradycyjnej, czyni ją to bezpieczniejszą opcją. Zalecamy jednak, żeby osoby cierpiące na poważne czy przewlekłe schorzenia przed zdecydowaniem się na korzystanie z zabiegów zasięgnęły w tej sprawie porady lekarskiej.
Ponadto fitosauna – ze względu na swoje kompaktowe wymiary – nie wymaga do prawidłowego działania ogromnych powierzchni i z powodzeniem zmieści się w łazience. Ponadto fitosauna jest urządzeniem przenośnym. Warto przypomnieć, że do jej użytkowania nie trzeba dodatkowych przyłączy.
Jak korzystać z fitosauny?
Seans w fitosaunie powinien trwać nie dłużej niż 20 minut. Siedząc w beczce, warto owinąć szyję ręcznikiem, by zminimalizować utratę pary i temperatury ze środka. Przez dwie godziny po zabiegu nie powinno się brać prysznica, dobrze jest za to zrelaksować się przez kolejnych 20 minut i wypić filiżankę ziołowej herbaty.